Razem czy osobno? Pisownia partykuły nie sprawia nam często sporo trudności. Pod tym względem kłopotliwe mogą być również zaimki. Warto więc poznać zasady pisowni, aby nie popełniać błędów i pisać poprawnie.
Partykuła nie z zaimkami – jak to zapisać?
Partykułę nie przed zaimkami zapisujemy rozdzielnie.
Przykłady:
nie każdy, nie ja, nie twój, nie tam, nie tyle, nie to, nie ten, nie wy.
To nie twoja wina.
Nie każdy lubi takie przygody.
To nie tutaj.
Nie ja to zrobiłam.
Nie z zaimkami – razem czy osobno?
Zasady pisowni łącznej i rozdzielnej wyraźnie mówią, że nie z zaimkami piszemy osobno. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na pewne wyrazy, które mogą okazać się mylące.
Chodzi o takie zaimki jak: nieswój, niejaki, niektórzy, niewielu, niecoś, niewiele. W tych przypadkach obowiązuje pisownia łączna, np.:
Jestem dziś jakiś nieswój.
Niewielu ludzi ma takie doświadczenia.
Niektórzy uważają inaczej.


Komentarze