Przysłówek to samodzielna i nieodmienna część mowy. Odpowiada na pytania: jak? gdzie? kiedy? (niektóre źródła wskazują, że też na pytania ile? dlaczego?). Mimo że się nie odmienia, ulega stopniowaniu (podobnie jak przymiotnik).
Przysłówki - podział
Przysłówki możemy dzielić na kilka sposobów, w zależności od tego, jakie kryterium podziału weźmiemy pod uwagę. Jednym z nich jest znaczenie. Wówczas wyróżniamy m.in. takie przysłówki:
- czasu, np. pojutrze;
- miejsca, np. blisko;
- sposobu, np. łatwo;
- przyczyny, np. dlatego;
- stopnia, np. nieco;
- miary, np. szeroko.
Inny podział dotyczy cech funkcjonalnych. Wówczas przysłówki dzielimy na jakościowe i okolicznościowe. Te pierwsze odnoszą się do właściwości procesów, cech i stanów, a te drugie opisują okoliczności zdarzenia. Dlatego też w zdaniu najczęściej pełnią funkcję okoliczników.
Przysłówki - stopniowanie
Większość przysłówków pochodzi od przymiotników i to właśnie one ulegają stopniowaniu. Przy stopniowaniu przysłówków obowiązują takie same zasady jak przy stopniowaniu przymiotników.
Istnieją trzy stopnie wyróżniane ze względu na natężenie lub zmniejszenie danej cechy: równy, wyższy i najwyższy. Na ich podstawie stopniowanie przysłówków dzielimy na:
- proste (regularne), np. ładnie, ładniej, najładniej;
- nieregularne, np. dobrze, lepiej, najlepiej;
- opisowe, np. interesująco, bardziej interesująco, najbardziej interesująco.
Warto zapamiętać, że nie wszystkie przysłówki ulegają stopniowaniu, chodzi o te, które odnoszą się do cech przedmiotów, np. stalowo, kolorowo, oraz czasu wykonania danej czynności, np. wczoraj, dziś.
Pisownia nie z przysłówkami
Najwięcej trudności użytkownikom polszczyzny sprawia pisownia partykuły nie z przysłówkami, dlatego należy poznać ogólne zasady:
- nie z przysłówkami w stopniu równym piszemy łącznie, np. nieładnie;
- nie z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy osobno, np. nie gorzej, nie najlepiej.
Komentarze