Przecinek przed albo

Wyraz albo może pełnić w języku polskim funkcję spójnika lub partykuły. Bardzo często, właśnie ze względu na pełnione funkcje i swoje znaczenie, jest on zastępowany przez wyraz lub.

Albo jako spójnik

Wyraz albo w funkcji spójnika wyraża wymienność lub wykluczanie się zdań lub ich części. Przed tym spójnikiem nie stawiamy przecinka, ponieważ należy on do grupy spójników rozłącznych, których zgodnie z zasadą interpunkcyjną nie oddzielamy przecinkiem od pozostałej części zdania.

Przykłady:

Pójdę do szkoły na pierwszą albo drugą lekcję.

Wojtuś chce w przyszłości zostać strażakiem albo informatykiem.

W wolnym czasie słucham muzyki albo czytam książki.

Od tej reguły istnieją jednak wyjątki – przecinek przed spójnikiem albo należy umieścić, gdy spójnik ten wprowadza dopowiedzenie lub wtrącenie (zwykle sugeruje to użycie spójnika łącznego albo raczej lub albo lepiej), występuje po wtrąceniu lub jest powtórzony w tej samej funkcji.

Przykłady:

Uspokój się, albo lepiej wyjdź.

Pożycz mi bluzkę, którą miałaś w piątek na sobie, albo powiedz, gdzie ją kupiłaś.

Albo wypiję kawę, albo zjem lody.

Albo jako partykuła

Wyraz albo w funkcji partykuły określa przybliżone wielkości. W takim zastosowaniu nie umieszczamy przed nim przecinka.

Przykłady:

Spotkałam się z nim dwa albo trzy razy.

Opisz w dwóch albo trzech zdaniach swoje wymarzone wakacje.

Komentarze

~ Soark
5/2/22, 8:10 AM
Dziękuję za rozwianie wątpliwości, czy poprawnie napisałem zdanie: "Policz ponownie, albo może rozwiąż łatwiejsze zadanie." Tu spójnik wprowadza dopowiedzenie lub wtrącenie, więc postawienie przecinka jest zasadne.
~ Zią
1/17/22, 10:42 PM
@Jakub Różnica jest zasadnicza. W artykule jak byk jest napisane, że przecinek stawiamy, jeśli "albo" jest powtórzone w tej samej funkcji. No i tak się składa, że w przytoczonych przez Ciebie zdaniach tylko w tym drugim mamy powtórzenie.
~ Jakub
12/3/21, 1:35 AM
"W wolnym czasie słucham muzyki albo czytam książki.", "Albo wypiję kawę, albo zjem lody." - nie dostrzegam żadnej różnicy pełnionej funkcji słowa "albo" w tych zdaniach. Bardzo słabo wytłumaczone, wręcz wprowadza czytelnika do sprzecznych wniosków.
~ alicja
10/1/21, 4:02 PM
świetnie wytłumaczone. dzięki