Przecinek przed tak jak

Przed wyrażeniem tak jak nie stawiamy przecinka, natomiast może on wystąpić wewnątrz tego wyrażenia.

Tak jak to konstrukcja paralelna, dlatego postawienie przecinka zależy od przerwy oddechowej oraz tego, czy chcemy, aby człony porównania były wyraźnie sobie przeciwstawione. Jeśli przed drugim członem porównania robimy przerwę oddechową lub porównanie ma wyrazisty charakter paralelny, przecinek należy postawić. W pozostałych przypadkach możemy go pominąć. 

Przykłady:

Powinnaś załatwić to tak, jak ci mówiłam.

Zrobił to tak, jak chciałam.

Zrób to tak jak zawsze.

Komentarze

~ Verus
10/13/21, 5:51 PM
Ludzie stawiają przecinek po "ponadto" albo inicjalnymi okolicznikami nie z powodu "przerwy oddechowej" tylko z powodu oczywistej interferencji z j. angielskiego, w którym taka interpunkcja i budowa zdania jest nagminna.
~ Jezus Przerwa Jan Paweł II
5/27/21, 3:09 PM
Przestańcie z tą przerwą oddechową. Już nie mogę o tym czytać. Potem ludzie stawiają przecinki po "ponadto" na początku zdania (kiedy żadnego wtrąconego zdania podrzędnego nie ma), bo też im się przerwa oddechowa majaczy, a nie powinni. To jest żadne wyjaśnienie. Każdą regułę potem można nagiąć, bo "przerwa oddechowa". I przez to potem ludzie stawiają przecinki, oddzielając frazy okolicznikowe (zaczynające zdanie) od orzeczenia, bo przecież "robią pauzę" po nich, bo przecież są długie takie.