Przecinek przed tak jak

Przed wyrażeniem tak jak nie stawiamy przecinka, natomiast może on wystąpić wewnątrz tego wyrażenia.

Tak jak to konstrukcja paralelna, dlatego postawienie przecinka zależy od przerwy oddechowej oraz tego, czy chcemy, aby człony porównania były wyraźnie sobie przeciwstawione. Jeśli przed drugim członem porównania robimy przerwę oddechową lub porównanie ma wyrazisty charakter paralelny, przecinek należy postawić. W pozostałych przypadkach możemy go pominąć. 

Przykłady:

Powinnaś załatwić to tak, jak ci mówiłam.

Zrobił to tak, jak chciałam.

Zrób to tak jak zawsze.

Komentarze

~ Marek
2/25/23, 1:14 PM
Do @Bogdan: Akurat tutaj się mylisz. Postawienie przecinka po "tak" jest bardzo logiczne, jeśli mamy do czynienia ze zdaniem okolicznikowym sposobu: "Nie zrobiłem tego tak, jak się spodziewałeś" = zrobiłem to inaczej niż się spodziewałeś. Natomiast zapis "Nie zrobiłem tego, tak jak się tego spodziewałeś" = w ogóle tego nie zrobiłem. Różnica znaczeniowa jest istotna.
~ Przerwa XV
10/7/22, 6:42 PM
Wpływ angielszczyzny jest ewidentny, to wiadomo (och, pauza oddechowa na przecinku, jakie to niesamowite, och, poprawna polszczyzna, absolutna egzaltacja!). Z "angielską" interpunkcją w języku polskim spotykam się wielokrotnie. Natomiast pauzą oddechową również wyjaśniają mi przecinki po ponadto itd. To nie chodzi o to, żeby każdy sobie mógł wszystko wyjaśnić "intencją", zwłaszcza kiedy przecinek jest absolutnie zbędny.
~ Bogdan
8/26/22, 11:00 AM
Przed spójnikiem dwuwyrazowym "tak jak" należy postawić przecinek. Przed nim występuje też często przerwa oddechowa. Na przykład: Nie zrobiłem tego, tak jak chyba się spodziewałaś. Postawienie w takim zdaniu przecinka po "tak" byłoby nielogiczne.
~ Jan Przerwiarz II
1/5/22, 12:07 PM
To się naucz poprawnie mówić po polsku, to będziesz robił przerwę oddechową na przecinku jak należy
~ Verus
10/13/21, 5:51 PM
Ludzie stawiają przecinek po "ponadto" albo inicjalnymi okolicznikami nie z powodu "przerwy oddechowej" tylko z powodu oczywistej interferencji z j. angielskiego, w którym taka interpunkcja i budowa zdania jest nagminna.
~ Jezus Przerwa Jan Paweł II
5/27/21, 3:09 PM
Przestańcie z tą przerwą oddechową. Już nie mogę o tym czytać. Potem ludzie stawiają przecinki po "ponadto" na początku zdania (kiedy żadnego wtrąconego zdania podrzędnego nie ma), bo też im się przerwa oddechowa majaczy, a nie powinni. To jest żadne wyjaśnienie. Każdą regułę potem można nagiąć, bo "przerwa oddechowa". I przez to potem ludzie stawiają przecinki, oddzielając frazy okolicznikowe (zaczynające zdanie) od orzeczenia, bo przecież "robią pauzę" po nich, bo przecież są długie takie.